От 13 ноември до 3 декември в София за 23-и път се провежда Киномания – форум, който традиционно представя главно непоказвани у нас, интересни и дискутирани заглавия в Седмото изкуство. Много от тях идват след участия в престижни фестивали, някои са с награди и номинации. За пръв път през тази година има две нови подборки – на късометражно и детско кино. В сегашното издание са включени 86 филма, като 25 от тях са от 2009-а.
Киномаратонът ще бъде открит с нова творба на Карлос Саура – “Аз, Дон Жуан” – изтънчен разказ за раждането на една от оперите на Моцарт и за нестандартния живот на прочутия либретист Лоренцо да Понте, работил с композитора над няколко опери. Сред акцентите е и лентата “Да устоиш” – завладяваща киноистория за диктатора Мусолини и любовната му връзка с Ида Далзер, в която майсторски са използвани архивни кадри от миналия век. Драмата и комедията се преплитат в “Последен шанс, Харви”. Във филма блести талантът на Дъстин Хофман и Ема Томпсън – в случая двама аутсайдери на средна възраст, които откриват за себе си общо бъдеще. За ролите си в него те имат номинации за “Златен глобус”. Иван Грозни и неговото време пък са в основата на историческия епос “Цар” на руския режисьор Павел Лунгин.
С интерес се очаква прожекцията на новия документален филм на Майкъл Мур “Капитализъм: Любовна история”. Той е посветен на световната финансова криза и последиците от нея. “Има една просрочена ипотека, едно семейство, което прогонват от дома му на всеки 7,5 секунди” – казва Мур. И още: “Хората позволиха на Уол Стрийт да покоси промишлената инфраструктура на страната ни, за да постигне по-големи печалби. Всички ние сме част от тази машина, която трябва да се промени.”
“Документалната ни програма е много силна, в партньорство с фестивала “Един свят”, посветен на човешките права – продължава Владимир Трифонов. – Ще покажем филма “11-ият час”, който се занимава с екологични проблеми на планетата и предлага решения за тях. “Аленото крило: тайната на фламингите” пък е заснет впечатляващо край езерото Натрон в Африка, където обитават фламингите. “Срещи на края на света” и “Човек върху жица” са два филма, които се конкурираха в категорията за най-добра документална творба за “Оскар” тази година. Спечели “Човек върху жица”. Той е посветен на въжеиграч, който през 1974 година прави неразрешен от властите опит да мине между двете кули на Световния търговски център. Архивните кадри от неговия подвиг са използвани много майсторски в този филм. А “Срещи на края на света” е може би най-добрата документална лента на Вернер Херцог. Тя е за Антарктида, а в най-вълнуващия момент в нея звучи българска народна песен, изпълнена от ансамбъл “Филип Кутев”, отбелязва Владимир Трифонов.
Няколко са българските филми, които ще бъдат представени на Киномания. “Раци” на Иван Черкелов с историята на двама приятели, въвлечени в борбата за надмощие между мафиотски босове, тази година участва в престижните фестивали в Москва и Карлови Вари. “Ловен парк” на Любомир Младенов разказва как една случайна среща може да се превърне в значимо събитие за двама млади. Moon Lake е филмов дебют на живеещия в Германия театрален режисьор Иван Станев.
Лентата прехвърля паралели между съвремието и легендата за Орфей и Евридика. На Киномания ще бъде и първият засега чужд римейк на български филм – “Йо-хо-хо” по сценарий на Валери Петров и с режисьор Зако Хеския. Римейкът се нарича “Падането”, режисиран е от Тарсем Сингх и е копродукция на Индия, Великобритания и САЩ.
Четири анимационни и два игрални филма са предназначени за детската публика. От тях със сигурност интересен и за възрастните е великолепният “Приказки за слончета”, сниман в африканската савана. Там две малки слончета търсят майка си и междувременно се срещат с най-различни животни по пътя си. Известно е колко трудно се снима подобен филм. Девет са лентите, в чиято основа са музиката и нейните изпълнители в различни жанрове – от операта през фадо до джаза.
Снимките са предоставени от организиторите на фестивала.
бнр / Бг Таймс
Няма коментари:
Публикуване на коментар